Rezervácia ubytovania

Voľný čas

 

 Silvester2016-A4_187.jpg

 
Hotel Eurobus ***
Zemplínska šírava
072 36 KALUŽA
Slovenská republika

tel.:+421 908 783 632
recepcia@hoteleurobus.sk
www.hoteleurobus.sk

_______________________________
 


 

Zemplín

Zemplínske územie je ohraničené na severe Poľskom, na východe Ukrajinou, na juhu Maďarskom, na juhozápade Abovom a na západe Šarišom. Tvorí ho tzv. Dolný Zemplín (patrí do Košického kraja) s okresmi Michalovce, Sobrance, Trebišov a tzv. Horný Zemplín (patrí do Prešovského kraja) s okresmi Vranov nad Topľou, Humenné, Snina, Medzilaborce. V minulosti bol región súčasťou Zemplínskej a časti Užskej stolice.

Typický folklór Zemplína sa odráža na obrazoch zemplínskeho maliara Teodora Jozefa Moussona a v básňach Pavla Horova. Celý územím tak rozľahlý Zemplínsky kraj si až do dnešných čias zachoval svoju typickú kultúru a dialekt.

Zemplín patrí svojou pestrosťou a mnohotvárnosťou medzi najkrajšie územné celky východnej časti Slovenska. Na severe regiónu sa rozprestiera rázovitá karpatská krajina s pôvodnými pralesovými porastmi a vzácnou faunou (jeleň, vlk, rys, medveď). Ponúka panenskú prírodu, rozsiahle oázy ticha a samoty ako žiadna iná časť Slovenska.

Z minulosti sa zachovalo množstvo drevených gréckokatolíckych a pravoslávnych kostolíkov s vysokou umeleckohistorickou hodnotou. Južná časť Zemplína je oblasťou rozsiahlych nížin, s množstvom vodných plôch (Zemplínska šírava, Domaša...)